| CAS Number | 1000572-93-9 |
| Catalog Number | AG0000RB(AGN-PC-0WAG4P) |
| Chemical Name | Benzene, 5-bromo-1,2-dichloro-3-fluoro- |
| IUPAC Name | 5-bromo-1,2-dichloro-3-fluorobenzene |
| InChI | InChI=1S/C6H2BrCl2F/c7-3-1-4(8)6(9)5(10)2-3/h1-2H |
| InChI Key | NWRZTOGDTNCJHP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09878164 |
| Molecular Formula | C6H2BrCl2F |
| Molecular Weight | 243.8885 |
| SMILES | FC1=C(Cl)C(Cl)=CC(Br)=C1 |
| Synonyms | 3,4-Dichloro-5-fluorobromobenzene,
1000572-93-9,
1-bromo-3,4-dichloro-5-fluorobenzene,
5-bromo-1,2-dichloro-3-fluorobenzene,
SCHEMBL414371,
DTXSID00661534,
NWRZTOGDTNCJHP-UHFFFAOYSA-N,
3,4-dichloro-5-fluorophenyl bromide,
MFCD09878164,
ZINC63339636,
AKOS016015602,
FS-4699,
SC-52036,
Benzene, 5-bromo-1,2-dichloro-3-fluoro-,
CS-0060177,
|
| Complexity | 122 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 241.87g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 243.884g/mol |
| Monoisotopic Mass | 241.87g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number