| CAS Number | 1000341-18-3 |
| Catalog Number | AG0000FV(AGN-PC-0WQV5L) |
| Chemical Name | Benzoic acid, 3-amino-5-cyano- |
| IUPAC Name | 3-amino-5-cyanobenzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C8H6N2O2/c9-4-5-1-6(8(11)12)3-7(10)2-5/h1-3H,10H2,(H,11,12) |
| InChI Key | CCWVOHSNQZFXQU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11049370 |
| Molecular Formula | C8H6N2O2 |
| Molecular Weight | 162.1454 |
| SMILES | O=C(O)C1=CC(C#N)=CC(N)=C1 |
| Synonyms | 3-AMINO-5-CYANOBENZOIC ACID,
1000341-18-3,
3-Amino-5-cyanorobenzoic acid,
Benzoic acid, 3-amino-5-cyano-,
SCHEMBL13674520,
ZINC14985993,
AKOS006330681,
AB50174,
CS-13384,
CS-0030477,
W-1069,
3-amino-5-cyano-benzoic acid methyl ester,
199536-01-1,
|
| Complexity | 231 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 162.043g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 162.148g/mol |
| Monoisotopic Mass | 162.043g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 87.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number